info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery EnglishGermanPolski Malá Úpa na Facebooku Malá Úpa na Twitteru Malá Úpa na Instagramu Malá Úpa na YouTube MENU

Mohlo by vás zajímat

Malá Úpa (někdo zná spíš název Pomezní Boudy) je malebnou a snad už jedinou opravdovou krkonošskou vesničkou. Tradiční horské chalupy, krásné louky, bohaté lesy a křišťálový vzduch i voda lákají velké i malé návštěvníky. Do Malé Úpy jezdí ti, kteří vyhledávají pohodově strávenou aktivní dovolenou uprostřed nádherné přírody, pár kroků od nejvyššího bodu České republiky a Malé Úpy – Sněžky. Malá Úpa je ale hlavně turistickým střediskem, které stále zlepšuje své služby, což oceňuje stále více spokojených návštěvníků.

Obec Malá Úpa byla založena dřevaři v roce 1566. V roce 1609 musela komise kutnohorských dolů těžbu dřeva v Krkonoších zastavit, protože většina porostů byla vymýcena. Z části dřevařů se tak stali osadníci, jejichž hlavní činností a obživou byl chov hovězího dobytka a koz. Dalším zdrojem obživy bylo pašování.

Důležitou událostí byla pro zdejší obyvatele návštěva císaře Josefa II. v roce 1779, který dal podnět ke stavbě malebného horského kostelíka sv. Petra a Pavla. Tento kostel byl svého času nejvýše položeným kostelem v České republice. K rozvoji turistiky a pohostinství došlo až po první světové válce. I nadále si však udržovala výrazně zemědělský ráz, čímž se lišila od sousední Velké Úpy a Pece pod Sněžkou, kde bylo mnoho chalup přestavěno na penziony. Proto si uchovala až do dnešních dnů původní ráz ryze horské osady s typickými boudami a chalupami lidové architektury, rozptýlenými po horských svazích.

Malá Úpa se skládá z mnoha lokalit, ty nejdůležitější jsou Pomezní Boudy, U kostelaSpálený Mlýn.

87934

Horní Malá Úpa – Pomezní Boudy

Nejsevernější části střediska, v sedle mezi Smrčinnou strání a Pomezním hřebenem leží v nadmořské výšce 1 050 m správní a turistické centrum obce. Zde najdete nejvíce zařízení cestovního ruchu, restaurace, obchody, obecní úřad, poštu, konečnou zastávku autobusu, dvě odstavná parkoviště, lyžařský areál Pomezky, upravovanou běžecký okruh Haida a především hraniční přechod do Polska. Pomezní Boudy jsou výchozím místem vysokohorské túry na nejvyšší horu obce a zároveň nejvyšší horu České republiky Sněžky 1 602 m. n. m.

1213474970

Dolní Malá Úpa – U kostela

Jak sám název napovídá, dominantou této části obce je pozdně barokní dřevěný kostelík sv. Petra a Pavla postavený v letech 1788 – 1789, nacházející se přesně vprostřed Malé Úpy. V roce 1806 vyhořel a posléze byl obnoven. Poblíž naleznete krásný hřbitůvek, bývalou školu z r. 1797 a sochu sv. Jana Nepomuckého z r. 1859. Lokalita U kostela je nejklidnější a nejromantičtější částí Malé Úpy.

Dolní Malá Úpa – Spálený Mlýn

Jižní část obce, kde stával Mohornův mlýn, ve kterém se v r. 1779 při své cestě ubytoval Josef II. doprovázen známým generálem Laudonem. Později mlýn vyhořel a od té doby je toto místo známo jako Spálený mlýn. I zde najdete řadu klidných penzionů, hotelů a udržovaných chalup, restaurace a odstavné parkoviště. Spálený mlýn je vhodným výchozím místem i cílem turistických túr.

1213477128

 

O historii Malé Úpy ve Veselém výletu: Historie Malé Úpy