info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery Pro občany EnglishGermanPolski MENU

Mohlo by vás zajímat

Malá Úpa (někdo zná spíš název Pomezní Boudy) je malebnou a snad už jedinou opravdovou krkonošskou vesničkou. Tradiční horské chalupy, krásné louky, bohaté lesy a křišťálový vzduch i voda lákají velké i malé návštěvníky. Do Malé Úpy jezdí ti, kteří vyhledávají pohodově strávenou aktivní dovolenou uprostřed nádherné přírody, pár kroků od nejvyššího bodu České republiky a Malé Úpy – Sněžky. Malá Úpa je ale hlavně turistickým střediskem, které stále zlepšuje své služby, což oceňuje stále více spokojených návštěvníků.

Obec Malá Úpa byla založena dřevaři v roce 1566. V roce 1609 musela komise kutnohorských dolů těžbu dřeva v Krkonoších zastavit, protože většina porostů byla vymýcena. Z části dřevařů se tak stali osadníci, jejichž hlavní činností a obživou byl chov hovězího dobytka a koz. Dalším zdrojem obživy bylo pašování.

Důležitou událostí byla pro zdejší obyvatele návštěva císaře Josefa II. v roce 1779, který dal podnět ke stavbě malebného horského kostelíka sv. Petra a Pavla. Tento kostel byl svého času nejvýše položeným kostelem v České republice. K rozvoji turistiky a pohostinství došlo až po první světové válce. I nadále si však udržovala výrazně zemědělský ráz, čímž se lišila od sousední Velké Úpy a Pece pod Sněžkou, kde bylo mnoho chalup přestavěno na penziony. Proto si uchovala až do dnešních dnů původní ráz ryze horské osady s typickými boudami a chalupami lidové architektury, rozptýlenými po horských svazích.

Malá Úpa se skládá z více částí, ty nejdůležitější jsou Pomezní Boudy, U kostelaSpálený Mlýn.

Horní Malá Úpa – Pomezní Boudy

V nejsevernější části střediska, v sedle mezi Smrčinnou strání a Pomezním hřebenem, leží v nadmořské výšce 1 050 m správní a turistické centrum obce. Zde najdete nejvíce zařízení cestovního ruchu – restaurace, obchody, obecní úřad, poštu, konečnou zastávku autobusu, dvě odstavná parkoviště, lyžařský areál Pomezky, upravovaný běžecký okruh Haida a především hraniční přechod do Polska. Pomezní Boudy jsou výchozím místem vysokohorské túry na nejvyšší horu obce a zároveň nejvyšší horu České republiky, Sněžky (1 603 m n. m.)

Dolní Malá Úpa – U kostela

Jak sám název napovídá, dominantou této části obce je pozdně barokní dřevěný kostelík sv. Petra a Pavla postavený v letech 1788–1789, nacházející se přesně uprostřed Malé Úpy. V roce 1806 vyhořel a posléze byl obnoven. Poblíž naleznete malý hřbitůvek, bývalou školu z r. 1797 a sochu sv. Jana Nepomuckého z r. 1859. Lokalita U kostela je nejromantičtější částí Malé Úpy.

Dolní Malá Úpa – Spálený Mlýn

Jižní část obce, kde stával Mohornův mlýn, ve kterém se v r. 1779 při své cestě ubytoval Josef II., doprovázen známým generálem Laudonem. Později mlýn vyhořel a od té doby je toto místo známo jako Spálený Mlýn. I zde najdete řadu klidných penzionů, hotelů a udržovaných chalup, restaurace a odstavné parkoviště. Spálený Mlýn je vhodným výchozím místem i cílem turistických tras.

 

O historii Malé Úpy ve Veselém výletu: Historie Malé Úpy