info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery Pro občany EnglishGermanPolski MENU

Mohlo by vás zajímat

V Malé Úpě a jejím blízkém okolí se nachází 10 vrcholů vyšších než 1 000 m. Jsou označeny vrcholovými sloupky se značkovacím zařízením. Většina z nich je v blízkosti značených cest, pro některé si budete muset zajít až na vrchol. Pokud si za 30 Kč zakoupíte v Infocentru Malé Úpy mapku a získáte značky ze všech vrcholů, dostanete za své úsilí malý dárek.

1 Sněžka (1602 m)

Značkovací sloupek na nejvyšším místě Malé Úpy najdete u vstupu na vyhlídkovou terasu České poštovny Anežky. Na Sněžku se dostanete po červeně značené hřebenové cestě, nebo od Spáleného Mlýna přes Růžohorky, či oklikou přes polský Karpacz.

2 Svorová hora (1410 m)

Svorovou horu neboli Černou Kupu najdete na oblíbené červeně značené trase z Pomezních Bud na Sněžku. Prudké stoupání od boudy Jelenky za vrcholem přechází ve zvlněný Obří hřeben s nejhezčími přírodními partiemi Malé Úpy.

3 Tabule (1282 m)

Lesní hřeben nebo také Smrčinná stráň má dva vrcholy. Hlavní zdobí skalní výchoz s vyhlídkovým místem, který skýtá unikátní pohledy na Sněžku a Karpacz. Dojdete sem po modře značené stezce z Pomezních Bud nebo od Sovího sedla. Zajímavou variantou je výstup ze severu od Tabákové cesty.

4 Čelo (1269 m)

Čelo, tedy jen polským jménem označené Czoło, je vedlejším vrcholem Tabule. Na nejbližší kopec u Pomezních Bud stoupá po státní hranici strmě modře značená stezka. Nalevo od ní je sjezdovka Pomezky. Sloupek není přímo na vrcholu, ale hned u cesty.

5 Lysečinská hora (1188 m)

Od Pomezních Bud sem dojdete po zeleně značené Železné cestě, z Rennerových bud výstupem po sjezdovce lyžařského areálu U kostela, z jihu od Pohádkové stezky se zastávkou u Pacestníku. Vrchol hledejte mezi hraničními mezníky č. 18/1 a IV/18.Sloupek není přímo na vrcholu, ale hned u cesty.

6 Dlouhý hřeben (1085 m)

Od Cestníku projdete k vrcholu prudkou kamenitou cestou, po překonání vedlejšího vrcholu uhněte doleva na travnatý chodník. Dříve odlesněný hřeben zarůstá, přesto se vám naskytnou nádherné výhledy na Malou Úpu a ostatní tisícové vrcholy.

7 Kraví hora (1072 m)

Na vzdálenější vrchol s kruhovým výhledem půjdete od kostela po východní straně Kraví hory a ještě než dorazíte k zastavení Pohádkové stezky „Jak se Krakonoš skamarádil s lidmi“, vystoupáte lesním průsekem až na vrchol. Alternativně se na něj můžete dostat i od severního zastavení Pohádkové stezky s výhledem na Pomezní Boudy a Sněžku (orientace je ale obtížnější).

8 Haida (999 m)

Rozlehlý vrchol protíná lesní cesta, v zimě upravená na stejnojmennou běžeckou trasu. Nejvyšší bod určuje jen značkovací sloupek, který není přímo na vrcholu, ale na kraji paseky hned u běžecké cesty s výhledy na Rotterovy Boudy a Sněžku.

9 Jelení hora (1172 m)

K nejodlehlejšímu vrcholu z deseti tisícovek se vydejte z horního rohu luční enklávy Šímovy Chalupy s chráněnou lidovou architekturou. Strmou cestou dojdete na křižovatku, odtud půjdete doprava a přes paseku se vydáte dále do lesa, kde po cca 200 m najdete geodetický bod a tyčí označený vrchol. Vrchol je přístupný pouze od 8 do 17 hodin.

10 Pěnkavčí vrch (1105 m)

Vrchol ve starém lese označuje patník, kamenná mohyla a ještě značkovací sloupek. Nejlépe sem vystoupáte po Pěnkavčí cestě ze Spáleného Mlýna, na rozcestí se dáte doleva a po chvíli odbočíte na úzkou lesní pěšinku, která vás dovede až na vrchol. Další cesty vedou hřebenovým průsekem od západu nebo přes stejnojmennou osadu od jihu.

Tisícovky jsou umístěny v KRNAP, chovejte se prosím ohleduplně k přírodě. Děkujeme!

Tisicovky-mapka-jpg