info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery Pro občany EnglishGermanPolski MENU

Mohlo by vás zajímat

Malá Úpa leží v klidové 2. a 3. zóně KRNAP, ve výšce od 780 m do 1.050 m a má proto některá specifická pravidla. Naším cílem je to, aby Vaši dovolenou v Malé Úpě rušil automobilový provoz co možná nejméně. Chceme být horskou vesničkou, kde si od aut odpočinete. Jsme teprve na začátku, takže zatím ne všechno je ideální. Prosíme o dodržování těchto pravidel. Děkujeme!

Parkoviště jsou majetkem obce Malá Úpa a od 1.12. parkoviště obec Malá Úpa také provozuje svým jménem na svůj účet (kromě parkovišť pod Hořcem, U dolu a záložního parkoviště ve Spáleném Mlýnu – P5).

Parkování v zimě – prosím pozorně si přečtěte

V zimní sezóně je nutné parkovat POUZE na vyhrazených parkovištích. Vzhledem ke klimatickým podmínkám není možné dojet až k chatě/chalupě/penzionu jako v létě. Upozorňujeme zejména na zimní cestu vedoucí ze Spáleného Mlýna ke kostelu sv. Petra a Pavla, kdy Vás možná navigace touto cestou povede. Zimní cesty se možná zdají sjízdné, ale není tomu tak. Zimní cesty jsou určeny pouze místním sněžným vozidlům, tj. rolbám či sněžným skútrům. Vjezd hostům není možno povolit ani za relativně dobrých sjízdných podmínek, protože na horách se počasí mění během chvilky a ponechání automobilů u penzionů by mohlo být fatální.

Parkoviště

V poslední době máme v Malé Úpě více aut než parkovacích míst. Víme o tom, ale nelze s tím bohužel v krátké době nic moc dělat. Snažíme se alespoň mít parkovací místa pro rezidenty a ubytované hosty. Na jednodenní hosty buď vyjde parkování na parkovišti, anebo se musí spokojit s nouzovým parkováním pod Hořcem nebo na pravé straně silnice směrem z Malé Úpy do Čech. Tímto se všem dopředu omlouváme, že není kde zaparkovat.

V Malé Úpě jsou tato parkoviště:

parking-zakaz

Pomezní Boudy

  1. P1 Sport Centrum – největší parkoviště přímo u hranic s Polskem
  2. P2 Denní parkoviště u Infocentra – 15 minut ZDARMA, denní tarif 140 Kč.
  3. P3 Zátiší – první parkoviště na Pomezních Boudách vpravo naproti restauraci Lesní Zátiší
  4. Parkování pro jednodenní lyžaře pod hotelem Hořec.

Parkoviště U Dolu

nalevo pod chalupou Orlice (směr do Polska), v případě zájmu o parkování volejte na tel. 775 651 798

Spálený Mlýn

Pokud jste ubytováni v Dolní Malé Úpě, potom parkujte zde:

  1. P4 Spálený Mlýn – nalevo od silnice (směr do Polska )
  2. P5 Spálený Mlýn záložní parkoviště – napravo od silnice (směr do Polska) !!!POZOR u tohoto parkoviště je jiný ceník!!!

Cena parkování

Parkování v Malé Úpě je zpoplatněno. Proč je parkování placené? Zejména proto, že část příjmů plyne do nepříliš vysokého rozpočtu obce a také proto, že je nutné platit obsluhu parkovišť. Tento ceník platí pouze pro níže uvedené parkoviště, parkování ve Spáleném Mlýnu u hangáru je provozováno lyžařským areálem SKIMU a stojí 100 Kč na den.

Parkoviště Orlice (provoz soukromým subjektem)

Údržba hlavní silnice v zimě

Na krajské silnici č. 252 od odbočky „Na křižovatce“ není povoleno solit, silnice se pouze pluhuje a štěrkuje. Upravuje se dle potřeby, ale vzhledem ke klimatickým podmínkám, k odpadávání soli z projíždějících aut, sněhovým řetězům atd. nemusí být silnice upravená tak, jak ji znáte z nížiny. Věřte, že se snažíme, aby silnice byla co nejlepší. Berte to jako začátek Vaše dobrodružství na Malé Úpě, jeďte pomalu a nalaďte se na atmosféru skutečných hor.

Parkování v létě

V létě je parkování mnohem snazší, ale vzhledem k tomu, že se Malá Úpa nachází v klidové zóně KRNAPu, tak je parkování stejně regulované. Pokud se jedete ubytovat a máte platný ubytovací poukaz (vždy si ho vyžádejte u svého ubytovatele a mějte jej vytištěný kvůli kontrole policií), potom můžete s autem jet až k chatě/chalupě/penzionu. Každé ubytovací zařízení má povolen určitý počet míst k parkování.

Zákaz parkování karavavanů u chalup, karavany musí zůstat na parkovišti P1 u Sportcentra.

Vyžádejte si prosím vždy povolenku k parkování, kterou mějte viditelně za oknem auta. Pokud povolenku nebudete mít, je lepší si auto odvézt na obecní parkoviště.