Územní plán – úvod
V současné době připravuje obec nový územní plán, který nahradí původní územní plán z roku 2006 doplněný změnou č. 1 z roku 2013. Předpokládáme, že nový územní plán bude hotov do poloviny roku 2022. V tuto chvíli je příjem žádostí o změnu územního plánu zastaven a nové žádosti se budou evidovat pro změnu č. 1 nového územního plánu na obci Malá Úpa, teprve po shromáždění většího počtu žádostí budou žádosti poslány pořizovateli (MÚ Trutnov).
Pořízení nového územního plánu je vyvoláno změnou stavebního zákona, nikoliv potřebou rozšiřovat zástavbu v Malé Úpě. I nyní se objevuje mnoho žádostí o změnu klasifikace lučního porostu na stavební pozemek. Změn krásných horských luk na stavební pozemky bylo již však v Malé Úpě mnoho a není reálné v tomto trendu pokračovat. Jakékoliv změny územního plánu budou sledovat pouze jednu otázku, a to, zda takovou změnu/stavbu Malá Úpa potřebuje.
Harmonogram:
- 19.06.2018 Schváleno zadání územního plánu
- V současné době je připraven návrh územního plánu, který bude posouzen z hlediska vlivu na životní prostředí (SEA)
Územní plán – dokumenty
Jak stavět v Malé Úpě
V Malé Úpě působí jako poradní orgán stavební komise, jejímž smyslem je posuzovat stavební projekty z pohledu krkonošské architektury a umístění do krajiny.
Ve spolupráci se stavební komisí jsme připravili několik pravidel, kterých by se měli projektanti a architekti řídit, chtějí-li získat souhlas obce se stavebním projektem:
- Tvarově jednoduchý dům, skromný, pokorný k okolí
- Všem projektantům i investorům „předepisujeme“ vlastivědnou procházku Malou Úpou za účelem pochopení základních principů osazení a architektonického charakteru tradičních objektů
- DOPORUČENÁ (POVINNÁ) LITERATURA
- O stavebních poměrech v Malé Úpě ZDE
- Krkonošský dům – více se o krkonošské architektuře dozvíte ZDE, doporučujeme předem přečíst. Ke stažení ZDE (pozor, je to 45 MB).
- Manuál tradičních architektonických a stavebních prvků okolí Malé Úpy Aupatalský memokód
- Při rekonstrukci postavit věrnou kopii původního stavení nebo představit autentický a zajímavý architektonický návrh objektu hodící se do krkonošského prostředí Malé Úpy (viz předchozí bod). Je nutné, aby architekt i investor přistupovali k projektům s pokorou a respektem – Malá Úpa se nechce přizpůsobovat nevhodným projektům, naopak projekty se musí přizpůsobit Malé Úpě, architektura městských domů je naprosto nevhodná.
- Půdorys obdélníkový (cca 1:2) s rozměry do 8 x 15 m. Vždy posuzovat velikost dle okolních staveb, nikoliv však si vybrat tu největší a na tu poukazovat… Delší osa domu je rovnoběžná s vrstevnicemi, popř. na mírně svažitém terénu s přilehlou komunikací – doložit pohledy z normálního horizontu i z nadhledu
- Vždy se snažit zachovat původní objekt. Zbořit historický objekt a nahradit novostavbou by mělo být jen výjimkou.
- Novostavba pak musí hmotově následovat původní stavbu, nelze zvětšovat půdorys či hmotu objektu.
- Nulová kóta objektu je osazená max. 0,25 m nad rostlým terénem (ve svahu měřeno v delší ose domu)
- Výška domu pro rekreaci je omezená do 8 metrů, tedy na přízemí a polopatro (tzv. „půlštok“)
- Plné bedněné fasády tradičních domů s ohledem na větrné zatížení lokality
- „Horská“ okna, nikoliv výlohy. Prosklené plochy nesmějí být předimenzované (prosklenná plocha je možná zajímavá pro obyvatele domku, ale nikoliv pro okolí!). Francouzská okna jsou nepřípustná.
- Námětné krokve nebo pouze námětky použít jen při částečném obestavění hlavní hmoty domu, to bývá využíváno pro vstup, dřevník, hygienické a technické zázemí
- Přesah střechy nepřesahuje 0,90 m měřeno od okapnice kolmo k fasádě
- Barevnost objektů by měla být použita v souladu s tektonikou stavby a ne vulgárně
- Typ střechy je sedlový se sklonem 45 st. u jednopodlažního a minimálně 30 st. u dvoupodlažního objektu
- Barevnost střechy je šedočerná nebo černá
- Vnější okenní rámy lícují s fasádou, tedy nejsou zapuštěná pod úroveň fasády
- Žádné solární panely na střeše
- Zákaz oplocování pozemků
- Zákaz budování rybníčků a jezírek u objektů
- Objekt musí mít vyřešené parkování, není možné postavit penzion/hotel a poté se ptát, co pro ně obec může udělat a kde mají naší hosté parkovat… Na druhou stranu, parkovací místa nesmí být předimenzovaná (např. projektovat parkovací místa tak, aby na jednom místě mohla stát 2 auta za sebou)
- Vítáme tradiční technologie a postupy. Dřevostavba je obecně vhodnější než betonový monolit nebo větší využívání betonu obecně. Krovy by měly být určitě dřevěné. Výběr technologie a materiálů je důležitý pro organizaci výstavby, neboť ne všude je povolen vjezd těžkých vozidel s betonem či kamiónů (i když budete mít povolení zvláštního užívání místních komunikací pro vozidla s hmotností > 3,5 tuny).
- Malá Úpa říká NE výstavbě bytových (apartmánových) domů i domků či jakýmkoliv předimenzovaným projektům nehodícím se do roztroušené zástavby Malé Úpy (bohužel historie i příklady z okolí ukazují, že byty (apartmány) jsou kromě pár týdnů v sezóně většinou „mrtvé“ a obci nic nepřinášejí…). Nechceme mít v obci „druhé byty“, je to trend, který zabíjí nejen Krkonoše, ale i sousední Alpy.
- Výše uvedené platí i na rekonstrukce stávajících objektů
- Výše uvedené platí i na plochy mimo roztroušenou zástavbu
- Bytovým (apartmánových) domem se rozumí cokoliv výš než byt pro jednu rodinu
- Jsou lidé, kteří si nemovitost (objekt nebo pozemek) pořizují jako „investici“. Toto v Malé Úpě nefunguje, nechceme zde mít předimenzované domy, aby investor na projektu dosáhl maximálního zisku. Pokud si chcete pořídit nemovitost jako investici, poohledněte se prosím jinde (Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou apod.)
Doporučujeme stavebníkovi představit obci stavební projekt ještě před konzultací se Správou KRNAP. Vyhnete se tak možnému zdržení v průběhu stavebního procesu. Je ale třeba říci, že stavební komise se Správou KRNAP úzce spolupracuje. U některých projektů je nezbytná osobní přítomnost stavebníka (investora).
Obec a stavební komise potřebuje kompletní dokumentaci nejdříve v elektronické podobě (viz níže) včetně vizualizace objektu i ve vztahu k okolní zástavbě.
Požadavky na dokumentaci v elektronické podobě (pdf)
- Jednoduchý popis investičního záměru včetně informací o tom, zda se jedná o objekt k podnikání nebo privátní rekreaci, jaké je napojení na sítě (obecní ČOV, vodovod…), využití obecní komunikace atd.
- Půdorys s vyznačením využití ploch (okótované)
- Řezy (okótované) s vyznačením nuly objektu
- Pohledy ze všech stran
- Mapa majetkových poměrů (z KN)
- Vizualizace stavby (prostorově) ve vztahu k ostatním objektům
- Vyznačení parkování, uvedení počtu parkovacích míst a příjezdu
Chcete podat žádost o vyjádření obce ke stavebnímu záměru, projektové dokumentaci, připojení na vodovod, kanalizaci či místní komunikaci? Vyplňte prosím tuto standardizovanou žádost – Žádost o vyjádření obce ke stavebnímu záměru