info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery Pro občany EnglishGermanPolski MENU

Mohlo by vás zajímat

Sněžka (pol. Śnieżka, něm. Schneekoppe) je se svými 1603 m n. m. nejvyšší horou Krkonoš i celé České republiky. Název Sněžka pochází z 19. století, je odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka, od roku 1823 pak definitivně Sněžka.

Vrcholem Sněžky prochází česko – polská hranice. Na české straně se nachází Pec pod Sněžkou, na polské straně Karpacz. Díky své výšce poskytuje vrchol Sněžky neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny České republiky a Polska.

Pokud si chcete udělat jednodenní túru na Sněžku, asi každého napadne využít kabinovou  lanovku z Pece pod Sněžkou. Na Sněžku se lze ale dostat  krásnými pěšími túrami právě z Malé Úpy. Z Pomezních Bud vedou na vrchol Sněžky tři cesty. Žlutá asfaltová cesta k boudě Jelenka, červená Cesta česko-polského přátelství a modrá hřebenovka se startem na hranici s Polskem. Modrá s červenou se setkávají v Sovím sedle a pokračují společně až k boudě Jelenka, kde se napojuje žlutá. Od Jelenky se prudkým výšvihem dostanete na Svorovou horu a po krásné hřebenové túře zanedlouho dorazíte na Sněžku.

Na české straně Sněžky stávala zchátralá budova České boudy z roku 1868. Na jejím místě byla roku 2006 zahájena výstavba nové české poštovny Anežka, nejvyššího místa v Čechách, kde můžete získat poštovní razítko.  Opodál stojí kaple sv. Vavřince, kde se každým rokem vždy 10. srpna odbývá svatovavřinecká pouť spojená se slavnostní mší.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku z Pece pod Sněžkou je nejstarší lanovou dráhou svého druhu v Evropě, byla uvedena do provozu v roce 1949. Pokud plánujete výlet na Sněžku, lze vhodně zkombinovat pěší túru s využitím lanovky, kterou si užijí zejména děti.

snezka2

Informace o provozu: +420 499 405 522, +420 499 405 531

Ceny a další informace na www.snezkalanovka.cz

Jak na Sněžku z Malé Úpy?