info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery EnglishGermanPolski Malá Úpa na Facebooku Malá Úpa na Twitteru Malá Úpa na Instagramu Malá Úpa na YouTube MENU

Mohlo by vás zajímat

Sněžka (pol. Śnieżka, něm. Schneekoppe) je se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou Krkonoš i celé České republiky. Název Sněžka pochází z 19. století, je odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka, od roku 1823 pak definitivně Sněžka.

Vrcholem Sněžky prochází česko – polská hranice. Na české straně se nachází Pec pod Sněžkou, na polské straně Karpacz. Díky své výšce poskytuje vrchol Sněžky neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny České republiky a Polska.

Pokud si chcete udělat jednodenní túru na Sněžku, asi každého napadne využít historickou sedačkovou lanovku z Pece pod Sněžkou. Málokdo ví, že na Sněžku se lze dostat krásnou pěší túrou právě z Malé Úpy. Ze středu obce vedou na vrchol Sněžky dvě cesty. Jedna vede po žluté po příjezdové asfaltové cestě, druhá po červené pěšině. Obě cesty se potkávají na chatě Jelenka, z níž se prudkým výšvihem dostanete na Svorovou horu a po krásné hřebenové túře zanedlouho dorazíte na Sněžku.

Na české straně Sněžky stála ještě nedávno zchátralá budova České boudy z roku 1868, na jejím místě byla roku 2006 zahájena výstavba nové české poštovny. Opodál stojí budova původní poštovny, nejvyššího místa v Čechách, kde můžete získat poštovní razítko, a nedaleko ní stojí kamenný trigonometrický obelisk.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku z Pece pod Sněžkou je nejstarší lanovou dráhou svého druhu v Evropě, byla uvedena do provozu v roce 1949. Pokud plánujete výlet na Sněžku, lze vhodně zkombinovat pěší túru s využitím lanovky, kterou si užijí zejména děti.

snezka2

Informace o provozu: +420 499 895 137

Ceny a další informace na www.lanovkasnezka.cz.

Jak na Sněžku z Malé Úpy?