info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery Pro občany EnglishGermanPolski MENU

Mohlo by vás zajímat

Pronájem hrobového místa nebo prodloužení nájemní smlouvy stávajícího hrobového místa na pohřebišti v Malé Úpě

Kam se obrátit:

Obecní úřad Malá Úpa, Horní Malá Úpa 100, 542 27

Poplatky:

Smlouvy o nájmu hrobových míst se uzavírají dle zák.č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů v platném znění.

Nájem hrobového místa na pohřebišti v Malé Úpě se uzavírá na dobu 15 let, smlouva se uzavírá na obecním úřadě.

Interaktivní zobrazení hřbitova: ZDE klikněte pro veřejné zobrazení hřbitova

 

Oznámení provozovatele veřejného pohřebiště – obce Malá Úpa

8.10.2017

Z důvodu obnovy nájemních smluv na hrobová místa žádáme dosavadní uživatele hrobových míst, aby se dostavili na Obecní úřad Malá Úpa za účelem obnovení nebo uzavření nových nájemních smluv. Pokud máte starou smlouvu, přineste ji prosím s sebou, uděláme si kopii, nebo nám ji naskenovanou pošlete e-mailem. Bohužel nemáme na úřadě evidenci dosud uzavřených smluv a proto budeme potřebovat Vaši pomoc.

Pro snadnější orientaci máte k dispozici interaktivní mapu hřbitova , kde je možné vyhledávat i podle jména zesnulého nebo umístění hrobu, případně vyhledat volná hrobová místa k pronájmu (jsou to ta zelená v mapě). Ve webové mapě se pohybujte tažením myší a zoomujte kolečkem myši.

Hrobová místa jsme byli nuceni přečíslovat a od Vás bychom proto potřebovali vědět, jaké číslo dle nového číslování máme do nové smlouvy dát.

Smlouvy budeme uzavírat na dobu 15 let, cena je splatná předem. Fakturu vystavíme při podpisu smlouvy.

V únoru 2017 schválilo zastupitelstvo cenu ve výši 30 Kč/m2/rok ( z toho 20 Kč nájem a 10 Kč služby tj. voda, odpad, sečení..).

Dostavte se prosím kdykoli v úřední dny na Obecní úřad, případně se ozvěte e-mailem tajemnici (tajemnik@malaupa.cz) nebo zavolejte (499 891 177, 732 356 166) a domluvíme se.

Děkujeme za pochopení

 

Interaktivní zobrazení hřbitova

ZDE klikněte pro veřejné zobrazení hřbitova. Je to barevná webová mapa pro interaktivní zobrazení, kde je možné vyhledávat i podle jména zesnulého nebo umístění hrobu, případně vyhledat volná hrobová místa k pronájmu.

Základní údaje

 

Řád veřejného pohřebiště Malá Úpa

 

Historie

Až do roku 1788 maloúpští horalé pochovávali své mrtvé na hřbitově v Maršově. Jedna legenda vypráví, jak nesli rakev s nebožtíkem přes dlouhý hřeben kde je zastihla sněhová bouře. Museli truhlu nechat na místě a ta na mnoho dní zapadala sněhem. Proto tam postavili červený kříž. Jistě si místní oddechli, když zároven s kostelem mohli založit i vlastní hřbitov. Zachoval se v původní rozloze ohraničený kamennou zdí s márnicí naproti vchodu. Náhrobky připomínají rodiny, které obec v 16. a 17. století založily. Typická jména horalů z Malé Úpy jsou Brunnecker, Grabiger, Hofer, Kirchschlager, Mohorn, Ruse, Sagasser a další. Žili tu do konce 2. světové války, po ní museli odejít. Z původního tisíce obyvatel v obci smělo zůstat jen 14 dřevařů s rodinami, méně než 50 lidí. Návrh územního plánu  70. letech doporučil zrušení hřbitova. Smyšlené hygienické důvody měly zastřít snahu komunistů vymazat „pamětní knihu“ vesnice a křesťanskou tradici pochovávání.