Stezka v korunách stromů
km
Nově zbudovaná a 2. července 2017 otevřená Stezka v korunách stromů v Janských Lázních u Hoffmanových bud je skvělým tipem…
V Horní Malé Úpě v blízkosti serpentiny státní silnice na Pomezní Boudy se u jedné z „tisícovek“ Haida nalézá prameniště Sv. Vojtěch s jedenácti jedinečnými léčivými vývěry. Jméno Sv. Vojtěch získalo podle významného světce a osobnosti česko-polských dějin na počest výzkumné spolupráce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Wrocławské Polytechniky.
Radioaktivní voda léčí například onemocnění kloubů, nemoci periferního nervového systému, má analgetické účinky, posiluje imunitní systém organismu atd. Pro vyvolání terapeutických účinků vodu pijeme nebo používáme na obklady. Radioaktivita vody je ale přechodná. Díky krátkému poločasu radonu (3,8 dne) se postupně vytrácí. Vodu odnesenou v lahvích proto musíme rychle spotřebovat. Radon je dále velmi prchavý, takže z otevřené hladiny se uvolňuje podobně jako bublinky CO2 z minerálky.
Vysoké dávky radioaktivního záření jsou zdraví nebezpečné. V nízkých dávkách může léčit. Radonová terapie má v České Republice více jak stoletou historii. Využívají jí pacienti známých lázní v Jáchymově. Ovšem radonová voda, která v Horní Malé Úpě vytéká přímo na povrch, se náročně čerpá z půlkilometrové hloubky dolu Svornost. Díky systematickému průzkumu se postupně dozvídáme, že naše země je na prameny tohoto druhu mimořádně bohatá. Tým z Přírodovědecké fakulty UK jich od roku 2005 objevil více než 100. Prameniště Sv. Vojtěcha je jedním z nejlepších i nejkrásnějších z nich.
Vývěrová místa jsou díky přirozeně zvýšené radioaktivitě i velkému obsahu lehkých volných iontů ve vzduchu příznivá i mikroklimaticky. Z tohoto důvodu je vhodné na tak energetickém místě setrvat déle a k takovému účelu na Sv. Vojtěchu slouží dvě dřevěné lavičky. Ovšem největších účinků lze dosáhnout koupelemi. Zde si můžete dopřát chladnou nožní pololázeň v tůňce (Vaně, HMÚ-4). Kombinují se zde účinky radioaktivity, chladové procedury Priessnitze (voda má 5-7°C) s reflexní terapií chození po ostřejších oblázcích podle Kneippa. Žádné ohrožení ozářením zcela jistě nehrozí. Tak vysoká radioaktivita zde není, jednorázové nebo krátkodobé užití radioaktivní vody může mít nanejvýš mírné tonizační účinky. Před delší terapií, která by neměla překročit tři týdny, je dobré se poradit nejprve s lékařem. Pouze pro děti a těhotné ženy není léčba doporučována.
Pokud vodu ochutnáte, nemusí Vás ničím překvapit . Jsou to typické horské prameny s nízkou mineralizací i teplotou. Svou léčivou sílu získávají obohacováním o plynný radon v takové míře, že je podle Lázeňského zákona označujeme za minerální radioaktivní (nad 1500 Bq/l 222Rn, tedy rozpadů za sekundu v litru). Hodnota objemové aktivity radonu jednotlivých pramenů s označením HMÚ-1 – HMÚ-11 se velice liší a zároveň se mění v závislosti na průtoku. Pohybuje se od 251 do 5253 Bq/l. Důvod proč právě zde vyvěrá tolik pramenů na malém prostoru, je puklinový systém zdejšího podloží, kterým je voda z hloubky tlačena k povrchu. Prostředí puklin, na které jsou vázány radioaktivní prameny, je tvořeno biotitickou varietou ortorul, místy s chudou uranovou mineralizací která vodu aktivuje. Kolem vývěrů lokalizovaných nejvýše (HMÚ-3 a HMÚ-4) vede v zimě běžecká trať a k ostatním je snadné se dostat již dobře vyšlapanými cestičkami. Zároveň jsou některé prameny podchyceny a upraveny. Návštěvníci tedy mohou pohodlně využívat jejich vysokého léčebného potenciálu. Je nutné říci, že prameny mají nízkou vydatnost a některé prameny jsou dokonce pouze občasné, za nízkých vodních stavů přestávají téci.
Že jde o vody radioaktivní, je známo již z roku 1950, kdy v Krkonoších probíhal průzkum na uran. Prospektoři tehdy na místech se zvýšenou radioaktivitou vykopali 8 průzkumných rýh. Místo na uranovou rudu však naráželi většinou pouze na radioaktivní vodu, což pro ně bylo zklamáním. Pro hlubší průzkum byla na místě nejbohatšího uranového výchozu zaražena 25 metrů hluboká šachtice s desetimetrovým překopem. Z jediné rudní čočky u povrchu bylo vydobyto celkem 15,9 kg uranu, do hloubky se ruda vytratila. Naleziště bylo ještě v roce 1951 opuštěno a vzhledem k přísnému utajení informace zapadla. Až v roce 2008 byly prameny znovu vyneseny na světlo studenty Přírodovědecké fakulty UK v rámci systematického měření radonu v podzemních vodách regionu Horní Malá Úpa – Kowary. Propadlá šachtice (HMÚ-10) je dnes zatopena a voda v ní za vysokých stavů dosahuje aktivity až 5253 Bq/l.
Oblast Krkonoš je známá svými významnými geologickými jevy. Radioaktivní léčivé prameny v Horní Malé Úpě patří k těm nejzáhadnějším. V letech 2013 – 2015 zde probíhal intenzivní výzkum. Lokalita Sv. Vojtěch byla vybrána pro studium mechanismů a procesů vedoucím ke vzniku vysoce radioaktivních vod. Přesto že došlo k významným vědeckým objevům, Sv. Vojtěch si mnohá tajemství stále střeží…
autoři: Mgr. Viktor Goliáš a Mgr. Lenka Hrušková
km
Nově zbudovaná a 2. července 2017 otevřená Stezka v korunách stromů v Janských Lázních u Hoffmanových bud je skvělým tipem…
km
Z Karpacze si vyjedete na Kopu, odkud je to k vrcholu Sněžky jen asi 1,5 km. Cestou se můžete kochat výhledy…
km
Vydejte se po stopách našich předků a navštivte hrady, zámky, tvrz a panská sídla v Krkonoších a v podhůří. Jako…
km
Malá Úpa je místem plným tajemství a dobrodružství. A Geocaching a hledání pokladů je na objevování Malé Úpy přímo ideální….
2 km
Jedno z nejkrásnějších míst v Malé Úpě s úžasnými výhledy na Sněžku. Když chcete klidné místo s výhledy na Krkonoše,…