info@malaupa.cz +420 499 891 112 Webkamery Pro občany EnglishGermanPolski MENU

Proč na letošní letní dovolenou nejet do zahraničí, ale raději zůstat v Čechách a navštívit Krkonoše? A pokud Krkonoše, proč nepřijet do Malé Úpy? K rozhodování možná pomůže následující desatero, proč letos strávit dovolenou v Krkonoších.

1. Všude dobře, doma nejlíp

2. Cena

Je třeba si připustit, že dovolená v Čechách je stále výrazně levnější než v zahraničí. Pokud srovnáme pobyt v Alpách a Krkonoších, ubytování se snídaní v Alpách vyjde přibližně stejně jako ubytování s plnou penzí v Krkonoších. Zkuste si spočítat, kolik vyjde oběd a večeře a pronásobte si to počty rodinných příslušníků. Pokud se nechcete omezovat a „šetřit“, potom je dovolená v Čechách daleko levnější. A v letošním roce půjde o cenu více než kdy jindy.

3. Vzdálenost a doprava

Do Krkonoš je to pár hodin (z Prahy dvě). Do Alp je to přibližně dvakrát či třikrát tolik, jedete-li k nejbližšímu moři do Chorvatska, čeká vás více jak deset hodin nepříjemné cesty. Pokud jedete s dětmi, budou vám vděčni, že se nemusí trmácet tak daleko. Cesta letadlem je jistě rychlejší, ale je dražší a charterové odlety, mnohdy zpožděné, v ranních hodinách na pohodě nepřidají.

4. Jazyková bariéra

Ne všichni jsme jazykově vybaveni a je přeci jenom jednodušší se dorozumět v češtině než v cizím jazyce, který stoprocentně neovládáte.

5. Jídlo, pití

Také máme rád ochutnávání zahraničních pokrmů, středomořskou kuchyni a ryby. Ale, ruku na srdce, stejně si nejvíce pochutnáme na tradiční české kuchyni a pokud si po vydařené nedělní túře dáte kachýnku nebo svíčkovou, budete s sedmém nebi. A o cenách jsme se již zmínili výše. Kde v zahraničí (např. v Alpách) dostanete půl litru plzeňského (nebo jiného kvalitního) piva za 1 EUR? Nikde. Cena bude pravděpodobně třikrát vyšší.

6. Hory

Tady se pokusíme srovnat Alpy a Krkonoše. V zimě nemají Alpy, co se týče kvality lyžování, konkurenci. Na druhou stranu zimní Krkonoše mají své kouzlo. Ale v létě? Krkonoše jsou nižším, kompaktnějším pohořím a pro toulky po horách, ať již pěšky nebo na kole, jsou podle mého názoru vhodnější a přívětivější.

7. Malá Úpa

Malá Úpa je klenotem Krkonoš, je to jedna z mála horských obcí, kde ještě naleznete klid a pohodu. Díky své poloze je Malá Úpa ideálním výchozím místem pro turistiku. Malá Úpa leží v sedle nedaleko Sněžky, na níž je úžasný pohled téměř ze všech míst. Většina z vás asi na Sněžce byla. Ale proč se o výstup na nejvyšší českou horu nepokusit ještě jednou, a to třeba z Malé Úpy, z níž vede na Sněžku krásná hřebenová cesta s překvapivými výhledy na Sněžku i do Polska.

Malá Úpa nemá ambici stát se podobným rušným střediskem jako je Pec či Špindl. Pokud však hledáte klidný pobyt v harmonii s přírodou, přijeďte do Malé Úpy. U nás uvidíte krásnou noční oblohu s miliony hvězd, na které si můžete skoro dosáhnout.

8. Pohádková stezka v Malé Úpě

Malá Úpa je ideální pro děti a rodiny. Kromě několika dětských hřišť je největším lákadlem Pohádková stezka, což je unikátní projekt pro malé i velké, pohádkový okruh za krkonošskými pohádkami paní Kubátové.

9. Aktivní dovolená

Příznivci aktivní dovolené v tom mají jasno a vědí. Do Krkonoš se jezdí za aktivní dovolenou, což nemusí nutně znamenat, že se na horách zničíte. Stačí malé procházky, sbírání borůvek, malin, hub, zastávky na pivo a kávu. Pro opravdu aktivní turisty jsou Krkonoše a Malá Úpa rájem. Na túru se lze vydat všemi směry a týden na objevování nových cest vůbec nestačí.

10. Bezpečnost

Ruku na srdce, v Krkonoších je určitě bezpečněji než v exotických destinacích.